Всі Новини
           

Робота №17. УГОРЦІ ЗАКАРПАТТЯ: МІЖ УЖГОРОДОМ, БУДАПЕШТОМ І КИЄВОМ

Робота №17. УГОРЦІ ЗАКАРПАТТЯ: МІЖ УЖГОРОДОМ, БУДАПЕШТОМ І КИЄВОМ

Найчисленніша з усіх національних меншин Закарпаття – угорці, які компактно проживають у південних районах. Упродовж майже тисячі років це була титульна нація у даному краї, що наклало невитравний відбиток на всю натуру нинішніх угорців. Закарпатські угорці дуже активні у політичному плані. Рівень їх національної самоідентифікації надзвичайно високий, почуття національної гідності загострене. Спричинено це не так патріархальними сентиментами, колективною пам’яттю тощо, як речами більш земними. Відповідно до законодавства сучасної Угорщини закарпатські угорці мають паспорт закордонного угорця, котрий дозволяє їм безперешкодно їздити до сусідньої країни, легально працювати і заробляти там (з умовою, що час від часу вони повертаються на Закарпаття).

Звісно, Україна зацікавлена у формуванні в своїх угорців подвійної лояльності. Поки у них домінує лояльність перш за все до Угорщини. Подвійну лояльність мають, за дуже приблизними оцінками експертів, десь 20-25% закарпатських угорців. Це представники інтелігенції, котра найбільше інтегрована в українське суспільство. Це представники  малого і середнього бізнесу – з тієї ж причини. Молодь же свої житейські плани повязує переважно з Угорщиною.

В Угорщині діють Угорські Постійні Збори – орган, в рамках якого здійснюються консультації між владою Угорщини і представниками угорських меншин у сусідніх країнах. 24 листопада 2011 р. ці Збори за участю президента Угорщини Пала Шмітта і прем’єра Віктора Орбана розглянули питання про можливість проходження представника закарпатських угорців до майбутнього українського парламенту.

            А цього року, на початку лютого керівництво однієї з українських партій (КМКС – Партія угорців України) прийняло рішення про організацію агітаційної кампанії серед закарпатських угорців за створення окремого угорського округу для парламентських виборів 28 жовтня. Відтак з ініціативи голови Товариства угорської культури Закарпаття М.Ковача 7 лютого у Брюсселі відбулася зустріч керівників цієї організації з депутатами Європарламенту (ЄП) від Угорщини. На ній обговорювалося питання про створення в Україні напередодні парламентської кампанії окремого виборчого округу на території компактного проживання закарпатських угорців. Ч.Тобойді заявив, що Україна не виконує вимоги Ради Європи щодо захисту регіональних мов та рамкової угоди по захисту національних меншин, що в ході змін адміністративної реформи в Україні ніби зникають можливості офіційної комунікації між угорською громадою і урядовими структурами. Депутат ЄП від партії Фідес, заступник голови комітету ЄП Кінга Гал вимагала чітко закріпити за угорцями Закарпаття право (квоту) проводити свого представника до Верховної Ради.  Угорські депутати ЄП пообіцяли ініціювати розгляд скарг угорських організацій України на офіційному рівні. За цим послідували подальші гострі заяви як угорських дипломатів, так і місцевих активістів, в яких стали лунати вже ідеї не тільки окремого округу, а й національно-територіальної автономії. Досить різкі контраргументи навела і українська преса краю.

            Між тим проблема є надуманою. Її акцентування пов’язане, швидше, з якоюсь внутрішньою боротьбою усередині угорського політикуму Закарпаття, аніж з реальними проблемами місцевих угорців (а такі проблеми, безперечно, є, про них трохи нижче). Адже і за нинішнім українським законодавством про вибори угорці мають цілком реальний шанс провести свого представника до Верховної Ради. Справа в тому, що на Закарпатті склалася традиційна система мажоритарних округів, апробована 1994, 1998 і 2002 р. Під час тих трьох виборчих кампаній нарізка округів, правда, не була абсолютно ідентичною. 1998 р. справді існував угорський округ, в якому спробували максимально згрупувати села, де переважає угорське населення. Він був дуже видовжений, простягнувшись на десятки і десятки кілометрів вузькою смужкою уздовж Тиси, що створювало додаткові технічні труднощі. Крім того, ряд значних угорських громад (наприклад, Ужгорода чи Мукачева) все одно не увійшли до нього. Відновлення чогось подібного зараз мало би  ще одну технічну складність. Адже найточніше чисельність і розселення тієї чи іншої національності може виявити тільки загальний перепис населення. Останній такий був в Україні ще 2001 р., наступний буде тільки 2013 р.  Колишні дані вже безнадійно застаріли через високий рівень механічного руху населення серед закарпатських угорців. Без точних свіжих даних створення округу взагалі виглядало би як профанація самої ідеї.

            Але справа не тільки в технічних ідеях, бо їх врешті-решт можна подолати – на те вони і технічні. Більш важливо і суттєво – заради чого все це робиться. Якщо мета – збурити ситуацію, заробити певний політичний капітал, привернути увагу, тоді ідея окремого округу є ідеальною. Коли ж ідеться про те, щоб закарпатські угорці могли через свого народного депутата вирішувати свої реальні проблеми, тоді окремий округ може виявитися і необов’язковим. Чому? Тому що основні проблеми закарпатських угорців зараз лежать не тільки і не стільки  у мовній, культурно-освітній сфері, скільки у соціально-економічній. Як зрештою, і в усіх закарпатців. Звичайно, кожний  район має свої специфічні болі. Так-от, Берегівський і Виноградівський райони, в яких проживає левова частка з усіх закарпатських угорців мають розвалену структуру агропрому, знищене тваринництво, занепале виноградарство і садівництво, добрий, але ледве-ледве реалізований туристичний потенціал. Це проблеми, котрі може вирішити політик не мітингового типу, а дещо іншої закваски. Народний депутат здатний дуже потужно лобіювати специфічні локальні інтереси своїх виборців, але успішність його дій залежить від загальної спрямованості усієї його натури. Якщо кандидат іде у депутати заради виголошення заяв та здійснення інших демаршів, це одне. Коли виборці зацікавлені саме у такому лобістові, тоді вони мають бути готовими, що якісь конкретні справи по вибиванню бюджетних коштів на потребу того чи  населеного пункту, у нього будуть на другому плані. Бо цей політик піде в український парламент заради високої політики і розмінюватися на дрібниці не буде. Коли ж виборці хочуть не плавати по вуха у болоті, а ходити асфальтованими вулицями, коли вони  хочуть відродження агропрому, нормального транспортного сполучення, ремонту тих же шкіл, то, очевидно, потрібен депутат, орієнтований на вирішення саме земних справ, а не на вирішення проблем геополітичних, ревізію Тріанонського договору тощо. Потрібна людина з досвідом практичної роботи в реальній економіці, в органах виконавчої влади і місцевого самоврядування. Таку людину можна обрати незалежно від того, чи буде окремий угорський округ, чи ні. Більш того, угорський виборець Закарпаття може  мати ще одного представника у прохідній частині якої-небудь  потужної української партії. Тому говорити про утискання політичних прав угорців в сучасній Україні аж ніяк не доводиться. Автор цих рядків категорично переконаний, що мінімум один угорець (а можливо і два) у майбутньому парламенті опиняться. Інша справа, на що будуть орієнтовані ці депутати – чи на політиканство, чи на конкретні справи в інтересах виборців. Але це вже доведеться вирішувати самим місцевих угорцям – кого вони захочуть.   

 Сергій ФЕДАКА, 

«Європейский медіа-центр»,

31 березня

Расскажите об этом своим друзьям
02/04/12 11:53
Коментарі (0)

Додати коментарій
Ваше ім'я:

Введіть контрольний код, який ви бачите на зображенні:


Якщо ви не бачите контрольний код, це означає, що у вашому браузері відключено підтримку графіки. Включіть її та перезавантажте сторінку.

Повідомлення:
Залишаючи коментарі, дотримуйтесь Правила поведінки на сайті .
Коментарі, які не відповідають пунктам виписаних в Правилах - будуть видалені!
Пошук:   
Загрузка
новини та телепрограмма на сьогодні
Загрузка...
Global Consulting Company ясновидящая экстасенс потомственный маг эксклюзивная одежда
© 2010, MEDIACENTR.INFO . Усі права захищені.
Використання матеріалів MEDIACENTR.INFO дозволяється за умови посилання
(для інтернет-видань — гіперпосилання) на MEDIACENTR.INFO.
Передрук, копіювання чи відтворення інформації,
що містить посилання на інші джерела в будь-якому вигляді заборонено.
87825 - 99 - 102

Lucien Piccard is about the a lot of uk replica watches acclimatized watchmakers in the accepted society, operating out fake watches of any amazing host to Switzerland which is alleged your arresting abode affiliated with actual best superior watch, Lucien Piccard is absolutely cloudburst bodies over Eighty seven decades anytime back the swiss rolex time associated with 1923 and actualization been acclaimed apropos abundant assortment of finest akin of superior watches.