Всі Новини
           

ФІГУРА ІВАНА ТУРЯНИЦІ

ФІГУРА ІВАНА ТУРЯНИЦІ

Люди, які дбали про народ, не повинні стати забутими. Схеми сучасної декомунізації деколи вульгарніші за кампанії після Великого Жовтня. Це прикро!..

 Наразі замовимо слово за очільника такого державного утворення як Закарпатська Україна. Це — Іван Іванович Туряниця. Належно висвітлив його життєвий шлях і діяльність у 2000 році історик Омелян Довганич. Наведемо сповна його оповідь:

 «Життя і діяльність Івана Туряниці тісно пов’язані із важливими віхами новітньої історії Закарпаття. Народився він 25 травня 1901 року в Мукачеві, в робітничій родині. У 1913-1915 роках — учень слюсаря,а наступні два роки — коваль у приватника, а ще через два роки — робітник на лісопильному заводі фірми «Клайн». Іван Туряниця працював сажотрусом, потім став солдатом 65-го піхотного полку австро-угорської армії і воював на румунському фронті. В 1918 році після служби в армії, знову працював у Мукачеві сажотрусом.

 У 1924-1925 роках Іван Туряниця служив на дійсній службі в чехословацькій армії в місті Хомутов. Після демобілізації з армії приїхав у рідне місто, де до 1928 року працював будівельником. Працюючи в Мукачеві, брав участь у зборах і мітингах робітників, слухав виступи провідних комуністів краю, а потім і сам став членом КПЧ. Тоді ж його вибрали головою профспілки мукачівських будівельників. Там проявив організаторські здібності і турботу про захист прав трудівників, активність у проведенні політичної роботи. В 1928 році комуністи обрали його секретарем Мукачівського міського і окружного комітетів партії, потім делегатом п’ятого з’їзду Компартії Чехословаччини.

 У жовтні 1930 року Івана Туряницю відправили вчитися в СРСР, зокрема, у Всеукраїнський комуністичний інститут журналістики. Тут він набирався знань, гартувався як політичний працівник. Після повернення на Закарпаття у 1933 році очолив червоні профспілки і працював їх секретарем аж до березня 1939 року.

 І тут чи не найбільше розкрився його талант організатора і керівника робітничих зборів, мітингів, страйків. Він рішуче підтримував вимоги робітників щодо поліпшення матеріального становища, політичних прав і свобод. Не було такого міста чи села на Закарпатті, де не побував керівник червоних профспілок, організовуючи і підтримуючи страйкову боротьбу. Він провів за ці роки більше півсотні різних страйкових виступів.

 Напередодні окупації Закарпаття угорськими військами, а саме 14 березня 1939 року, Іван Туряниця разом із Олексою Борканюком і Самуїлом Вайсом перебралися через Румунію в Радянський Союз. У Москві, після відпочинку в санаторії «Опалиха» Московської області, Туряниця почав працювати у Центральному комітеті Міжнародної організації допомоги борцям революції (МОДР). Пізніше — з січня 1940-го і до липня 1941 року — плановиком, економістом на паровозобудівному заводі в Луганську.

З початком війни з липня 1941 року до травня 1943 року Іван Туряниця перебував у розпорядженні Генерального штабу Червоної Армії в Москві. В цей час пройшов у складі групи підготовку для десантування в Закарпаття, як і Олекса Борканюк. Але оскільки члени групи Олекси Борканюка загинули, виліт у тил ворога групи Івана Туряниці був відкладений і не відбувся.

 У кінці 1942-го — на початку 1943-го років згідно з угодою між СРСР і чехословацьким закарпатським урядом у місті Бузулук почала створюватися чехословацька військова частина. Іван Туряниця вступив до її складу і став політосвітнім працівником, згодом — політкомісаром чехословацької бригади. Брав участь у боях під Кросно і на Дуклі. У 1944 році як депутат чехословацького уряду перебував у Банській Бистриці і Хусті. Потім поручик І.І.Туряниця приїхав у визволене Мукачево. В армію не повернувся і розпочав роботу  спочатку у міській управі, а потім у міському Народному комітеті.

 Він очолив оргкомітет для скликання першої партійної конференції, яка відбулася 19 листопада 1944 року в Мукачеві. На ній розглядалися важливі питання: доповіді про визволення Закарпаття Червоною Армією (Самуїл Вайс), про возз’єднання краю з Радянською Україною (Іван Керча) і про чергові завдання партійних організацій та створення КПЗУ (Іван Туряниця).

 На першому засіданні ЦК КПЗУ, яке відбулося 27 листопада, Іван Туряниця був обраний першим секретарем ЦК КПЗУ. На цьому ж засіданні Туряниця, зокрема, сказав: «Маси стихійно виступили за возз’єднання з Радянською Україною. ЦК зрозумів становище і став на чолі народу…

 Тепер питання про те, як довго потриває таке положення, що не приналежимо ні до ЧСР, ні до СРСР».

 Конференція намітила і дату скликання першого з’їзду Народних комітетів Закарпатської України, який відбувся 26 листопада 1944 року. На ньому з доповідями виступили Петро Сова та Іван Туряниця. З’їзд прийняв Маніфест про возз’єднання Закарпатської України з Радянською Україною і вихід з Чехословаччини, обрав Народну Раду на чолі з Туряницею у складі 17 чоловік. До неї ввійшли комуністи і безпартійні, представники інтелігенції та духовенства.

 29 червня 1945 року в Москві між Радянським Союзом і Чехословаччиною був підписаний договір про Закарпатську Україну. 22 січня 1946 року було утворено Закарпатську область у складі УРСР. З лютого 1946-го до лютого 1948 року Іван Туряниця працював першим секретарем Закарпатського обкому партії і водночас головою облвиконкому. Обирався депутатом Верховної Ради СРСР та УРСР, членом Президії Верховної Ради УРСР.

 Архівні документи свідчать, що Туряниця не раз ставив різні народногосподарські питання перед урядом республіки, від вирішення яких залежав добробут населення. Всю енергію і сили віддавав відбудові і розвитку краю, відстоював його самобутність. Але в умовах сталінської командно-адміністративної системи не завжди це вдавалося.

 Помер Іван Туряниця 27 березня 1955 року в Ужгороді. Похований на Меморіальному військовому кладовищі, що на горі Кальварія»

 Таких людей, які боролися за народ, сприяли возз’єднанню з Україною зовсім не годиться ставити в одну шеренгу з представниками репресивного комуністичного режиму. Адже для них блага всіх людей були найвищою ціллю, за них  вони боролися, використовуючи всі наявні на той час можливості.

      Підготував

    Василь ЗУБАЧ
Расскажите об этом своим друзьям
30/03/16 15:01 | Категорія:Політика
Коментарі (0)

Додати коментарій
Ваше ім'я:

Введіть контрольний код, який ви бачите на зображенні:


Якщо ви не бачите контрольний код, це означає, що у вашому браузері відключено підтримку графіки. Включіть її та перезавантажте сторінку.

Повідомлення:
Залишаючи коментарі, дотримуйтесь Правила поведінки на сайті .
Коментарі, які не відповідають пунктам виписаних в Правилах - будуть видалені!
Пошук:   
Загрузка
новини та телепрограмма на сьогодні
Загрузка...
Global Consulting Company ясновидящая экстасенс потомственный маг эксклюзивная одежда
© 2010, MEDIACENTR.INFO . Усі права захищені.
Використання матеріалів MEDIACENTR.INFO дозволяється за умови посилання
(для інтернет-видань — гіперпосилання) на MEDIACENTR.INFO.
Передрук, копіювання чи відтворення інформації,
що містить посилання на інші джерела в будь-якому вигляді заборонено.
48414 - 99 - 102

Lucien Piccard is about the a lot of uk replica watches acclimatized watchmakers in the accepted society, operating out fake watches of any amazing host to Switzerland which is alleged your arresting abode affiliated with actual best superior watch, Lucien Piccard is absolutely cloudburst bodies over Eighty seven decades anytime back the swiss rolex time associated with 1923 and actualization been acclaimed apropos abundant assortment of finest akin of superior watches.