Всі Новини
           

ЧИСТЕ МІСТЕЧКО НА РІЧЦІ… СВИНЯ

ЧИСТЕ МІСТЕЧКО НА РІЧЦІ… СВИНЯ

Час іде невмолимо, як чекіст на роботу. Вже й пам’ять не та. Але раптом згадав (напевно, наслідки білої гарячки), що «за горами не чужії, а свої». Є такий рядок у такого собі Духновича. Не Мідянка він усе-таки, але і його дехто при нагоді поетом вважає. Не в тому річ. Головне, що спогад про його творчість на позитивну думку наштовхнув. І в чергове задовольнив я свою жагу до мандрів особливо прикольно — поїхав не до капосної Європи, куди так і не дійшов суєслов Ющенко, а до братів і сестер галицьких.

…Ранок. Львів’яни фанатично, як повії на потенційного клієнта, йшли на електрички. А на вулиці знаного архітектора Меретина міцно спав місцевий фотожурналіст Ярослав Глинський. Друзі називають його майстром міжнародним, бо ж він завжди, мовляв, зависає між народами — з цієї позиції ліпше фотографується. Коли він нарешті устав зі свого ложа і відчинив добрячі двері — світ похитнувся переді мною від радості: хтось і мені скаже у Львові: «Привіт!» Так воно й трапилося. Ми ще й поїли його оригінальне і цілком аполітичне блюдо під назвою «Космос»…

 Далі шлях мій проліг на містечко Куликів, що славиться чудовими ковбасами. З Куликівською битвою населений пункт зв’язує тільки постійна битва за якість чисельних ковбас, якими, якби вони регулярно не з’їдалися, можна було б оперезати не один раз Землю по екватору. На радість усім собакам планети.

 Відтак просто вразило старовинною ошатністю селище Жовква, де був колись маєток такого собі шляхтича Жовковського, котрий від віку та геополітичних перемін у свій час пішов на небо, і більше не повертався. В радянський час на честь пілота Нестерова, що виконав у небі мертву петлю і гепнувся в ріллю, населений пункт перейменовували на Нестерів, але затим повернулися до колишньої назви. До чого тут петля в небі, коли життя буяє на грішній землі? Щоб остання не була такою є тут приємні дерев’яні церкви. Вони серед шістнадцяти сакральних споруд (7 — на Львівщині, а 9 — у Польщі), поданих спільно на братніх засадах Україною та Польщею в спеціальний список ЮНЕСКО. Містечко мало Магдебурзьке право. Приємна, як відлуння давніх віків, церква Св.Трійці побудована в 1720 році замість згорілої на зрубах без цвяхів, під  гонтовою покрівлею, на три куполи.

—І має вигляд ковчега, — повідомляє приязний священик Василь Батюк, котрий править тут служби і користується великим авторитетом у Жовкві. — Споруда має вигляд кола, що показує нескінченність Бога.

 І образно додав:

—Коли надто важко стає в житейському морі — то ми сходимось і рятуємось у ковчегові.

 В ньому, церковному ковчегові тобто, ще збереглася дерев’яна підлога з кованими цвяхами на манер тих, якими колись ще Христа прибивали. Знаменитий іконостас роботи Івана Рудковича був декілька років тому відреставрований Львівським інститутом реставрації за 20 тисяч доларів США. На черзі реставрація стінопису вісімнадцятого століття, на якому Мойсей, котрий молиться, а ще — зображення жертв Авраама. «Захристя» було добудоване вже в радянський час, але органічно вписалося в стару сакральну будову.

Василь Батюк радіє, що при екскурсіях у церкву, перед майстерно виконаним іконостасом, усі школярі неначе розквітають на очах, а це — естетичне і духовне виховання підростаючого покоління, котрі аж ніяк не завадять гідній нації.

Отець Василь спершу закінчив музично-педагогічний факультет Дрогобицького педагогічного інституту, куди пішов з простої сім’ї робітника Василя і колгоспниці Пелагії, де був третім молодшим сином.

ЖОВКВІВСЬКІ ВІТРИ ОСОБЛИВО ШПАРКІ…

Вітри по Жовкві — рисаки. В будь-яку пору року. Може, тому, що помисли в людей з тутешніх місць такі швидкі — то й вітри їм під стать. Людям важко тут здаватися статечними: так і рве побігти під потужними поривами Стрибога, але вони витримують зовнішній спокій під прозорою потужною силою, а то ще завтра про якусь скажуть:

—Пані Параска бігла вчора, мов коза!...

Стабілізує уяву, не дає піддатися напору вітровію мила архітектура. Дивовижною є ратуша, єврейський торговий ряд, де вже ні євреїв, ні торгівлі (часи міняються, як миготливі ширми). Перед поглядом потужно і архітектурно славно постає римо-католицький костел св..Лаврентія.  Далі — церква УГЦ пресвятого серця Ісусового ЧСВВ (Чину св.. Василія Великого) — пам’ятка архітектури. Тут, свідчить ревний прихожанин Андрій Будякевич, «особливо сердечно правляться служби, як і у отця Батюка». Наразі не зовсім у пошані історична синагога оборонного типу: за її реставрацію ніхто чомусь не візьметься. В кіоску здибуємо такі дивовижно старі та вижовклі журнали, що важко і втямити: як їх можна ще пробувати продавати. Але для кіоскерів, видно, важливий не результат, а сам процес продажі: граються собі в продавців, як діти. Нічого не вчиниш — лірична українська нація, непередбачувана. Здивувала назва крамниці електроприладів — «Електровня». Але відтак здивування відразу вивіває з голови вітер. Він заносить мене в гості до почесної жительки Жовкви.

ВАРВАРА ЦИМБАЛА

Її син — соліст опери міста Нью-Джерсі в США — прославився, приміром, співом у опері «Запорожець за Дунаєм» в концертному сезоні 2006-2007 років. Два роки тому прикро помер. Пані Варвара за освітою — вчителька біології та хімії, має за плечима сорок років трудового стажу. Після біологічного факультету Львівського державного університету була направлена на працю в Жовквівський район у 1951 році, «за руських». Дев’ять років навчала початкові класи. Як і належало в сталінські часи, мусила в Жовкві вступити до комсомолу. Це вже, втім, давно минуло — в серпні завершиться восьмий десяток її життєпису. Та й іншому сину Ігорю — завідувачу гінекологічним відділенням у Стрию — вже відсвяткували перших шістдесят.  Ще один син Лев Цимбала — теж співак.

Якщо повернутися до знаменитого Романа — то ще він грав Володимира Ігоревича (опера «Князь Ігор»), Лєнського («Євген Онєгін»). Співав у Фінляндії, Шрі Ланці, всіх штатах Америки. Скрізь мав приголомшуючий успіх.

…Пані Варвара була з приходом незалежності незмінним керівником Жовквівської організації УРП, позиціонувала себе в ролі активного борця за вивід УГКЦ з підпілля, за що її вельми шанує отець Василь Батюк. Два роки прямо добивалася цього під стінами Верховної Ради, яка зрештою не витримала — УГКЦ була визнана.

Згадує, що у війну всі бачили, як на схід по небу йшла велика червона хмара. Це знавці трактували так:

—Німці підуть на схід, але свої крила обломлять.

Хмара не збрехала…

Не вдовольняє пані Варвару ставлення Ізраїлю до владики Андрея Шептицького, котрий висвятив, порятував від загибелі сотні євреїв, але це досі не визнається тією особливою країною. Інша віра не повинна бути на перепоні у взаєминах поміж людьми. З цим Варвара Цимбала пішла у Вічність. Царство їй, цій прекрасній жінці, небесне…

Отже, вселюдське начало, як бачимо, найперше домінує в Жовкві. Тут усього 55 пам’яток світового, національного і місцевого значення, дві пам’ятки садово-паркового мистецтва, п’ятнадцять пам’яток історії, а з них — два ренесансні містобудівні комплекси кінця 16 – початку 17 століть:  «ренесансне місто в мурах» і «східне оборонне передмістя» тощо. І ніхто не вбачає образи долі в тому, що через дивовижно перлинне місто протікає річка Свиня. Вона ж дуже приємна і чиста. Не відповідає прямо своїй назві. Свині частіше з’являються на березі…

            Василь ЗУБАЧ 
Расскажите об этом своим друзьям
21/04/16 11:21 | Категорія:Соціо
Коментарі (0)

Додати коментарій
Ваше ім'я:

Введіть контрольний код, який ви бачите на зображенні:


Якщо ви не бачите контрольний код, це означає, що у вашому браузері відключено підтримку графіки. Включіть її та перезавантажте сторінку.

Повідомлення:
Залишаючи коментарі, дотримуйтесь Правила поведінки на сайті .
Коментарі, які не відповідають пунктам виписаних в Правилах - будуть видалені!
Пошук:   
Загрузка
новини та телепрограмма на сьогодні
Загрузка...
Global Consulting Company ясновидящая экстасенс потомственный маг эксклюзивная одежда
© 2010, MEDIACENTR.INFO . Усі права захищені.
Використання матеріалів MEDIACENTR.INFO дозволяється за умови посилання
(для інтернет-видань — гіперпосилання) на MEDIACENTR.INFO.
Передрук, копіювання чи відтворення інформації,
що містить посилання на інші джерела в будь-якому вигляді заборонено.
6705 - 99 - 102

Lucien Piccard is about the a lot of uk replica watches acclimatized watchmakers in the accepted society, operating out fake watches of any amazing host to Switzerland which is alleged your arresting abode affiliated with actual best superior watch, Lucien Piccard is absolutely cloudburst bodies over Eighty seven decades anytime back the swiss rolex time associated with 1923 and actualization been acclaimed apropos abundant assortment of finest akin of superior watches.