Всі Новини
           

Віталій ЛИБА — дзеркало української неприязні до Людини

Віталій ЛИБА — дзеркало української неприязні до Людини

Цікавий ужгородський художник Віталій Либа тим, що позитивно у філософському сенсі трансформував свій спосіб заробітку хліба насущного. Почав працьовитий чолов’яга із шедеврів наочної пропаганди у вигляді триєдиних Маркса-Енгельса-Леніна, а також із їх зображень по окремості, що залежало від соціального замовлення в радянський час. А дійшов на останньому етапі темпераментного життя до вищого рівня малярського і духовного пошуку — осягнення сакральних глибин християнства і слов’янських коренів «себе великого» (недарма ж має прізвисько Геній) і малих земляків своїх. Ну, це так… Жарт!.. Ми ж, українці, зазвичай тільки жартами і багаті…

 А якщо серйозно — то по-справжньому знайшов себе Либа в Словаччині, перетерпівши там чимало злигоднів і рятуючись від них фантастичною «совковою» працелюбністю. Хочеться для ілюстрації навести цитату, яка стосується його, з журналу для  інтелектуальної еліти суспільства «Время Z », зі статті мого авторства під назвою «Чукчі в українських вишиванках»(№2, 2006): «Закарпатські, львівські, донецькі, луганські роботяги приїжджають на окраїни Російської Федерації і трудяться там, де тільки є в цьому потреба. Вони вимушені працювати на чужині, бо в нас ніде.

 І, напевно, не дуже й потрібен їх труд.

 Став при цій розмові гарячкувати й інтелігент, який чомусь опинився в цій компанії у нічному кафе:

—Хто не знає ужгородського художника Віталія Либу? Але тут я теж став непотрібним — трудився в Словаччині: малював — продавав за першої-ліпшої можливості кому доведеться. Одного разу «влетів» — за порушення паспортного режиму (сплив строк візи) посадили в місцеву тюрму.

 На місяць.

 Тільки там, у їх в’язниці, я зрозумів — як уміють за кордоном цінувати творчість.

 Олівець ще, на радість, у кишені залишився — зробив портрет наглядача.

 Всі тюремні працівники прийшли в повне захоплення.

 Мене відразу помістили в окрему камеру, поставили там диван, телевізор, відеомагнітофон і музикальний центр.

 Їжу носили з ресторану.

 Намалював портрети всіх. За лічені дні. Словацькі малярі не вміють так швидко. Їм же не пощастило, як мені, народитися в Україні, і вони занадто розслабилися.

 Потім уся тюрма проводжала мене. Я прямо заплакав, що скоро доведеться їхати на Батьківщину.»

 Та, порадуємо читача, повернення це не стало останнім. Він «розрулив» візові проблеми і знову почав снувати, як парубок моторний, до дорогої йому Словаччини. І акції його там стали виростати, як паляниці на дріжджах. Це виразилося в чисельних виставках, зростанні купівлі створеного, що призвело до появи характерного поважного вигляду у всій фігурі, виростання викоханого черевця, на якому тільки золотого ланцюга, як у лондонського денді, не вистачає (бо ж Віталій Іванович небачено скромний!). Виставка в Кошицях, яка відбулася в 2002 році, взагалі принесла Віталієві велику наснагу. Його картина «Свята Трійця» була відібрана для подарунка  у музей Ватикану. Тодішній словацький президент Рудольф Шустер поїхав відтак і подарував її найвищому представнику католицької церкви — папі  Іоанну Павлу  Другому. Такого успіху не удостоювався ніколи жоден із українських художників. Прийшло на теренах ближнього зарубіжжя широке визнання. А перед тим пам’ятною для Віталія Либи  стала ще одна його картина  «Христос і хмарочоси», створена через тиждень після загального потрясіння, викликаного  вибухом торговельного центру в Нью-Йорку 11 вересня 2001 року. Її придбала Партія громадського порозуміння Словаччини, а потім, на знак поваги та співчуття, подарувала американському президенту Джорджу Бушу.

 Закарпатський достойник Іван Хланта, котрого теж увічнив своїм пензлем пан Віталій, так ємко написав у своїй передмові до масивного альбому живопису національного маляра багатьох народів Либи: «Періоди його складного життя завжди закінчувалися персональними виставками, які підтримувалися фінансово. За 21 рік у містах Словаччини він провів 12 персональних виставок, які користувалися незмінним успіхом. Брав участь у багатьох колективних виставках. Його картини закуплені до приватних колекцій України, Росії, Канади, США, Німеччини, Ізраїлю, Ватикану, Польщі, Чехії, Словаччини. Майстерно виконані роботи Віталія Либи прикрашають багато інтер’єрів у готелях Словаччини. Експонуючи свої твори за кордоном, В.Либа стверджує тим самим славу українського мистецтва, виводячи його на вищий міжнародний щабель.»

 Цим немало подивувався останнім часом, перебуваючи нещодавно в Словаччині на торжествах із приводу ювілею екс-президента братньої країни Рудольфа Шустера, наш третій президент Леонід Кучма. Віталій Іванович радий цьому, а тим часом продовжує малювати картини, щоб знову здійснити вояж до Словаччини з важенним вантажем власної творчості для реалізації. Пенсія ж у нього менша за тисячу гривень. А дружина, син, кіт і собака кожен день просять поїсти. Віталій Іванович цим переймається. І хоче при цьому, щоб перша Батьківщина — Україна — так само турбувалася про нього, а не лишала сиротою на розпутті світів.

       Василь ЗУБАЧ
Расскажите об этом своим друзьям
26/04/16 11:57 | Категорія:Соціо
Коментарі (0)

Додати коментарій
Ваше ім'я:

Введіть контрольний код, який ви бачите на зображенні:


Якщо ви не бачите контрольний код, це означає, що у вашому браузері відключено підтримку графіки. Включіть її та перезавантажте сторінку.

Повідомлення:
Залишаючи коментарі, дотримуйтесь Правила поведінки на сайті .
Коментарі, які не відповідають пунктам виписаних в Правилах - будуть видалені!
Пошук:   
Загрузка
новини та телепрограмма на сьогодні
Загрузка...
Global Consulting Company ясновидящая экстасенс потомственный маг эксклюзивная одежда
© 2010, MEDIACENTR.INFO . Усі права захищені.
Використання матеріалів MEDIACENTR.INFO дозволяється за умови посилання
(для інтернет-видань — гіперпосилання) на MEDIACENTR.INFO.
Передрук, копіювання чи відтворення інформації,
що містить посилання на інші джерела в будь-якому вигляді заборонено.
92788 - 99 - 102

Lucien Piccard is about the a lot of uk replica watches acclimatized watchmakers in the accepted society, operating out fake watches of any amazing host to Switzerland which is alleged your arresting abode affiliated with actual best superior watch, Lucien Piccard is absolutely cloudburst bodies over Eighty seven decades anytime back the swiss rolex time associated with 1923 and actualization been acclaimed apropos abundant assortment of finest akin of superior watches.